preloader-matrix

وزیر فرهنگ در جایزه کتاب سال مطرح کرد:

چهارهزار کتابخانه عمومی، مهمترین شبکه فرهنگی کشور به شمار می‌روند/ اهتمام ویژه دولت مردمی نسبت به تسهیل گری و حمایت از زیرساخت های نشر

محمدمهدی اسماعیلی با بیان این که هزینه تمام شده تولید کاغذ مرغوب ایرانی نصف کاغذ خارجی است ابراز امیدواری کرد در یکسال آینده بتوان همه نیازهای داخلی صنعت چاپ، نشر و مطبوعات را از کاغذ ایرانی تامین کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی, وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بعد از ظهر امروز چهارشنبه نوزدهم بهمن در مراسم چهلمین جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و سی امین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی با تقدیر از دست اندرکاران و داوران این جوایز گفت: انقلاب اسلامی ایران انقلابی تماما فرهنگی است و این نکته را باید امتیاز انقلاب اسلامی دانست.

وزیر فرهنگ ادامه داد: در مقایسه با سایر انقلاب ها که زمینه های اقتصادی، سیاسی یا اجتماعی داشته اند، انقلاب اسلامی ایران تماما فرهنگی است؛ چرا که پیشگامان و رهبران آن فرهنگی بوده و هستند.

اسماعیلی افزود: امام خمینی(ره) از سنین جوانی کتاب های ارزشمندی به نگارش درآوردند که امروز و در آینده چراغ راه جویندگان فضل و دانش است. رهبری معظم انقلاب نیز خود نویسنده و کتابخوان حرفه ای هستند و جریان های اصلی نشر کتاب در حوزه انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت مرهون تشویق و پیگیری ایشان است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به جایگاه ممتاز نشر ایران در منطقه و جهان گفت: امسال شصت و دو هزار کتاب چاپ اولی در جایزه کتاب سال مورد بررسی قرار گرفته است. از سوی دیگر چهارهزار کتابخانه عمومی در سراسر کشور فعال است که مهمترین شبکه فرهنگی کشور به حساب می آید و در دورترین روستاهای کشور نیز جریان های موجود فرهنگی متعلق به کتابخانه ها است.

وزیر فرهنگ با بیان این که کتاب و کتابخوانی مساله مهم مردم ایران است، گفت: پویش کتابخوانی جشنواره امام رضا(ع) از یک میلیون مشارکت کننده بهره مند شد و در پویش کتابخوانی اخیر کانون پرورش فکری چند صد هزار نفر حضور یافتند. 

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: دولت مردمی تسهیل گری و حمایت از زیرساخت های نشر را از وظایف خود می داند. به همین خاطر در سفرهای استانی هیئت دولت، کتابخانه هایی فاخر و کم نظیر افتتاح می شوند. از سوی دیگر در حوزه زیر ساخت صنعت نشر، با تولید کاغذ ایرانی، ماهانه صد تن کاغذ در اختیار وزارت فرهنگ قرار می گیرد و در سال آینده هفتاد درصد کتاب های درسی با کاغذ ایرانی چاپ می شوند.

 وی با تاکید بر این که هزینه تمام شده تولید کاغذ مرغوب ایرانی نصف کاغذ خارجی است ابراز امیدواری کرد در یکسال آینده بتوانیم همه نیازهای داخلی صنعت چاپ، نشر و مطبوعات را از کاغذ ایرانی تامین کنیم.

وی در پایان با بیان این که کتاب پیشران فرهنگی کشور است، تاسیس شبکه اینترنتی کتاب را گامی در جهت اشاعه فرهنگ کتابخوانی دانست. 

گفتنی است، مراسم پایانی «چهلمین جایزه کتاب سال و سی‌امین جایزه جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران» چهارشنبه ۱۹ بهمن‌ماه با حضور آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور؛ محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، غلامعلی حدادعادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تالار وحدت برگزار شد.