preloader-matrix

هجدهمین جشنواره تهران-مبارک در ایستگاه پایانی | آشنا: از اجرای عمومی نمایش‌های عروسکی حمایت می‌کنیم

آیین پایانی هجدهمین جشنواره نمایش عروسکی تهران-مبارک عصر امروز یکشنبه هفدهم اسفندماه در تالار وحدت برگزار شد.

سرویس تئاتر هنرآنلاین، آیین اختتامیه هجدهمین دوره جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، حجت الاسلام بهداروند مشاورمدیرکل، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران، مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره و جمعی از مدیران فرهنگی و هنری، هنرمندان و شرکت کنندگان در جشنواره در تالار وحدت تهران برگزار شد.

این مراسم با پخش سرود ملی و قرائت قرآن توسط یک قاری نوجوان آغاز شد. در ادامه الهه رضایی مجری برنامه توضیحاتی درباره شرایط برگزاری جشنواره در وضعیت کرونایی ارایه کرد. سپس یک قطعه نمایشی کوتاه اجرا شد و در ادامه با پخش تصاویری، یاد و خاطره زنده یاد گلزار محمدی، دبیر فقید جشنواره گرامی داشته شد.

بهروز غریب پور، بنفشه بدیعی، بهزاد فراهانی، آزاده انصاری، زهرا صبری، ایرج محمدی، شهرام گیل‌آبادی، شهرام کرمی، محمد اعلمی در این تصاویر درباره ویژگی های این هنرمند و خاطراتی که از او داشتند، سخن گفتند و بخش کوتاهی از این کلیپ به سخنان گلزار محمدی اختصاص داشت.

در ادامه با حضور قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی، رضا بصیرت، مدیر عامل انجمن هنرهای نمایشی و مهدی حاجیان، دبیر اجرایی جشنواره از مهدی محمدی، برادر زنده یاد گلزار محمدی تقدیر شد.

قادر آشنا طی سخنانی سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به حاضران رساند و گفت ایشان به دلیل حضور در جلسه هیات دولت، امکان حضور در برنامه را پیدا نکردند.

او با تقدیر از همه همراهان این جشنواره افزود: وقتی دوباره توفیق حضور در مرکز هنرهای نمایشی پیدا کردم، جشنواره در میانه راه بود و با کرونا و درگذشت دبیر عزیز آن رو به رو شدیم و برای برگزاری آن تردید داشتیم ولی در شورای سیاستگذاری به این نتیجه رسیدیم جشنواره در بستر فضای مجازی برگزار شود و چند پلتفرم ارایه آثار را بر عهده گرفتند و پخش این نمایش ها در تلویزیون تئاتر ایران با استقبال تماشاگران رو به رو شد. به طوریکه بیش از ۱۹ هزار تماشاگر به تماشای نمایش های جشنواره نشستند و خانواده ها خواهان ادامه پخش این آثار در فضای مجازی هستند.

او همچنین تاکید کرد که علاوه بر بستر فضای مجازی، از اجرای عمومی نمایش های جشنواره که اغلب تولید جدید هستند، حمایت می کنیم چراکه تئاتر با اجرای عمومی زنده است. این چنین است که از اجرای عمومی این آثار در تالارهای زیر مجموعه اداره کل هنرهای نمایشی بویژه تالار هنر و همینطور دیگر سالن های نمایشی حمایت می کنیم.

در ادامه با پخش یک کلیپ کوتاه از هنرمندان درگذشته، کامبوزیا پرتوی، نصرت کریمی، محمدرضا الوند و گلزار محمدی یاد شد.

سپس جوایز بخش عکس با حضور امیر عابدی، مدیر بخش عکس، اختر تاجیک، عضو هیات داوران و امیر مشهدی عباس اهدا شد

بخش عکس:

بر اساس آراء هیات داوران متشکل از اختر تاجیک و بهروز غریب پور و سیف الله صمدیان برگزیدگان به شرح زیر اعلام می شوند:

الف) تقدیر:

هیات داوران با اهدای لوح تقدیر از عکاسان زیر قدردانی کرد:

کیارش مسیبی

پوریا نوری

مریم ملک‌مختار

مجید نیک‌نفس

ب) برگزیدگان:

هیات داوران عکاسان زیر را بدون اولویت به عنوان برگزیده این بخش معرفی کرد:

۱- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مریم قهرمانی زاده برای مجموعه عکس از نمایش های «اپرای عروسکی عشق » و نمایش «یک تئاتر کوچک از انتهای دنیا»

۲- تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به سیدضیا صفویان برای مجموعه عکس از نمایش های «بغلم کن تا دمپایی نیومده» و نمایش « ترانه خورشید و ماه»

۳-  تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مهدی آشنا برای مجموعه عکس از نمایش های « اگزویا» و نمایش «منو نمی‌بره»

بخش بعدی برنامه به بزرگداشت ایرج محمدی اختصاص داشت. ابتدا کلیپی درباره این هنرمند پیشکسوت پخش شد.

در ادامه با حضور سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام بهداروند، مشاور اداره کل هنرهای نمایشی و قادر آشنا، مدیر کل هنرهای نمایشی از این هنرمند تقدیر شد.

ایرج محمدی با خواندن یادداشتی از برگزارکنندگان جشنواره و مدیران هنری گفت: آرزو می کنم در هر شغلی، مفید و تاثیرگذار و مثل عروسک ها مهربان و خوشرو و یکرنگ، صادق، باگذشت، بخشنده، و سرشار از عاطفه و عشق نسبت به هم باشیم. راز ماندگاری در همین هاست.

همچنین در این برنامه، مهدی حاجیان دبیر اجرایی جشنواره یادداشتی را به شرح زیر ارایه کرد:

«به نام پروردگار زیبایی و مهر

نخست: هزاران سپاس آفریدگار را

سپس: شاد و آرام روح زنده نام بانو گلزار محمدی و تمام هنرمندان شریف سفرکرده  و یادشان مانا

عرض ادب واحترام به پیشگاه قهرمانان ملی در ساحت هنر نمایش که با هنرنمایی ارزشمند خود در شرایط دشوار چراغ صحنه جشنواره را پر نور و درخشان نگاه داشتند.

سپاس از اعتماد بزرگواران و جناب آقای دکتر آشنا

سپاس فراوان از همراهی گروه محترم ستاد جشنواره و مدیران بزرگوار و پرتلاش

و کلام آخر؛

شرایط دشوار بود، اما هرآنچه اگر خوبی بود به لطف هنرمندان شریف نمایش عروسکی ایران و همراهانم در ستاد جشنواره بود و تمام کاستی ها و کوتاهی ها از بنده

پس تلخی ها و کاستی ها را بر من ببخشایید و امید

امید  به آرامش جهان، امید به سلامت و شادی مردمان سرزمینم. امید به رونق و اعتلای بیش از پیش نمایش ایران و نمایش عروسکی

برقرار باشید در پناه مهر ایزد یکتا»

تقدیر از محمد حسن ابویی، معلم تلاشگر هنر در شهر مهریز، که سالهاست به آموزش نمایش خیمه شب بازی و ساخت عروسک همت گماشته، دیگر بخش این برنامه بود.

همچنین وزارت آموزش و پرورش هم از این معلم تقدیر کرد.

ابویی مهریزی در سخنانی گفت: سال هاست دانش آموزان مهریز عروسک مبارک را می سازند. ساخت این عروسک، جزو آموزش هنر در مدارس شهر ماست. در هر کلاس و مدرسه ای به خیمه شب بازی می پردازیم ولی در زمینه آموزش اول راه هستیم. کارگاه های خوبی هم برگزار کرده ایم. با اتفاق امشب مسئولیت من بیشتر شده است. شهر ما در زمینه تئاتر پتانسیل خوبی دارد.

در ادامه چند قطعه موسیقی با خوانندگی خواننده نوجوان، مجید معظمی اجرا شد.

سپس تیزری از نمایش های شرکت کننده در جشنواره، کارگاه های آموزشی، نمایشگاه عکس و دیگر بخش های جشنواره پخش شد.

اهدای جوایز بخش پژوهش، دیگر بخش این برنامه بود.

جوایز این بخش توسط پوپک عظیم پور، میترا کریمخانی و علی پاکدست اهدا شد.