مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی

تاریخچه
مرکز آموزش هنری در راستای اهداف و مأموریت‌های تبیین شده بنیاد رودکی در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ در ضلع غربی تالار حافظ و فردوسی و روبروی تالار وحدت افتتاح شد و از بدو شروع، فعالیت خود را در زمینه آموزش موسیقی، هنرهای تجسمی و هنرهای نمایشی به صورت دائم و دوره‌ای برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان در دستور کار قرار داد. فضا و امکانات مناسب آموزشی مرکز در کنار محیطی امن ، زمینه فراگیری رشته‌های مختلف هنری را برای هنرجویان فراهم نموده است.
استفاده از سالن‌ها، پلاتوها و سایر امکانات بنیاد رودکی در کنار آموزش برای ایجاد انگیزه در هنرجویان وجه تمایز این مرکز با سایر مراکز آموزشی به شمار می‌رود.
از معرفی هنرجویان مرکز در رشته‌های مختلف به گروه های معتبر موسیقی و نمایشی و اجرا با این گروه‌ها در سالن‌ها و تالارهای مختلف در سطح کشور به عنوان نقطه قوت مرکز می توان یاد کرد.
شناخت و بکارگیری استعدادهای درخشان هنری، ایجاد بستر فعالیت‌های حرفه‌ای، تلاش در تبیین و نشر مبانی نظری هنر، فراهم ساختن محیط مناسب جهت فعالیت هنرجویان و علاقمندان، جستجوی ابزار و روش‌های کارساز و معقول برای پرورش و انتقال هنر و تربیت افرادی با دانش و بینش لازم از طریق برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی از دیگر اهداف این مرکز محسوب می شود.

اهم دوره‌های مرکز آموزش هنری بنیاد رودکی

– دوره‌های آموزش هنر موسیقی: آموزش تمامی سازها، آواز و تصنیف خوانی بانوان و آقایان، سلفژ، تئوری موسیقی، هارمونی، آهنگسازی و … .
-دوره‌های آموزش هنر نمایشی: دوره‌های بازیگری، کارگردانی، نمایشنامه نویسی، دوره‌های ساخت و بازی دهندگی عروسک‌های نمایشی، کارگاه تئاتر مالتی مدیا، طراحی صحنه، گریم و چهره پردازی و … .
– دوره‌های آموزش هنرهای تجسمی: نقاشی، طراحی، عکاسی، خوشنویسی تحریری و هنری.
– کارگاه‌های آزاد سینمایی: بازیگری، کارگردانی، فیلمنامه نویسی، مونتاژ و تدوین فیلم، دوبله، گویندگی و اجرا، گریم و چهره پردازی و … .
– دوره‌های تخصصی فنی: طراحی و اجرای نور، طراحی صدا و صدابرداری، طراحی صحنه، طراحی و اجرای دکور و … .

سایر فعالیتها
-برگزاری کارگاه‌های تخصصی (مستر کلاس) زیر نظر مجرب‌ترین اساتید در سطح ملی و بین‌المللی
-برگزاری کنسرت‌های هنرجویی در سالن های معتبر
-برگزاری دوره‌های نمایشی متن تا اجرا
-برگزاری کارگاه‌های پرورش خلاقیت هنری ویژه خردسالان و کودکان
-برگزاری نمایشگاه از آثار منتخب هنرجویان رشته های تجسمی در گالری‌های معتبر
-در اختیار دادن فضای تمرین برای گروه‌های موسیقایی و نمایشی

برنامه‌های آتی مرکز آموزش
-تأسیس شعبه در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی.
-راه اندازی مجموعه کارگاه‌های آزاد سینمایی.
-برپایی رشته‌های آموزشی ادبی از جمله داستان نویسی، شعر نویسی، ترانه سرایی و … .
-کارگاه تحلیل موسیقی فیلم.
-راه‌اندازی رشته‌های تربیت مدرس هنری.