preloader-matrix

رییس جمهور به دومین آیین هفته بزرگداشت حکیم نظامی پیام داد

پیام آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشورمان به دومین آیین هفته بزرگداشت حکیم نظامی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز بزرگداشت حکیم نظامی در تالار وحدت قرائت شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشورمان به دومین آیین هفته بزرگداشت حکیم نظامی به شرح زیر آمده است: 

به نام آنکه هستی نام ازو یافت

فلک جنبش، زمین آرام ازو یافت

نامگذاری ۲۱ اسفند به نام روز بزرگداشت حکیم نظامی فرصتی گرانبها برای تجدید عهد با زبان شیرین فارسی به عنوان دومین زبان جهان اسلام و زبان حوزه تمدنی ایران بزرگ است و فراتر از آن ادای احترام به ساحت سخنوری داناست که او را باید در زمره نام آوران ادب پارسی نامید. در زمانه فعلی که دچار گسیختگی های اجتماعی و چرخه های افراط گرایی، نیرنگ و خشونت در سطح جهانی و در میان اقشار بشری هستیم به معرفی چهره های انسجام بخش ملی  و شخصیت های بصیرت افزایی همچون حکیم نظامی در سطح جهان نیاز بیشتری داریم. شخصیت های بزرگی که با غنای، وسعت نظر، تجربه عاطفی و خلاقیت خویش خدمت شایسته ای به ایران و ایرانی نموده اند و همواره موجب اتفاق و اتحاد گردیده اند. حکیم نظامی از جمله چشمه های زاینده ادب و حکمت ایرانی است که شعرش سرشار از مفاهیم قرآنی، آیات الهی و تعبیرهای حکمی و اخلاقی است. او از سوی حکمت و خرد و بینش و منش ناب ایرانی 

و اسلامی را زنده می کند و از سویی دیگر به زبان فارسی پویندگی و مانایی می بخشد. تردیدی نیست که تبیین ابعاد شخصیت حکیم نظامی و آثار ماندگار او بر انسان امروز و بازکاوی مولفه های جهانی هویت ایرانی اسلامی در آثار او نخستین گام در راه ادای دین به ساحت این شاعر بزرگ است که فقط از عهده شیفتگان و دلسپردگان تاریخ فرهنگ و حکمت ایرانی اسلامی برمی آید. امروز وظیفه یکایک ماست تا از زبان فارسی به عنوان بزرگترین سرمایه فرهنگی و یکی از مهمترین عوامل هویت بخشی و اتحاد ملت ایران پاسداری کرده و هر یک به فراخور همت خویش ظرفیت ها و توانایی های ذاتی این زبان را شناسایی کنیم. کشوری که چنین پیشینه ادبی غنی دارد شایسته است که در هجوم الفاظ، اصطلاحات و فرهنگ بیگانه هویت غنی خود را از گزند دگرگونی و تاثیرپذیری حفظ نماید. در این میان رسالت نخبگان و فرهیختگان جامعه خصوصا مجامع علمی و دانشگاهی برای پایندگی و زایش این زبان شیرین و شورانگیز در تعامل با نیازها، شرایط و مقتضیات نوین علمی اجتماعی و ارتباطی جامعه جهانی سنگین تر است. و امید آنکه که منشا دگرگونی های عظیمی در جامعه شود. فرصت را مغتنم می دانم تا در این مجال از دست اندرکاران ستاد بزرگداشت حکیم نظامی تلاش و همت خویش را مصروف داشته اند، قدردانی کنم و برای همگان آرزوی بهروزی و سعادت نمایم. در آستانه بهار طبیعت و رمضان المبارک همزمانی بزرگداشت نیمه شعبان با آئین بزرگداشت حکیم نظامی به فال نیک می گیرم و همدل و همزبانی همه پارسی گویان جهان را از خداوند بزرگ آرزومندم.

سید ابراهیم رئیسی

رییس جمهوری اسلامی ایران