preloader-matrix

۱۲ بهمن ۱۴۰۱ ۱۹:۰۶ وزیر فرهنگ در آیین نکوداشت مرحوم رضا مقدسی و رونمایی از «نشان قلم مقدس» مطرح کرد:

روزنامه نگاری پس از انقلاب اسلامی با تحول بنیادین روبرو شد

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ با اشاره به تاثیر انقلاب اسلامی بر روزنامه نگاری کشور گفت: انقلاب اسلامی رسانه و روزنامه نگاری را همچون سایر حوزه ها متحول کرد و این تحول بنیادین، چند نسل مهم از روزنامه نگاران را به جامعه معرفی کرد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ بعد از ظهر امروز چهارشنبه دوازدهم بهمن ماه در آیین نکوداشت مرحوم رضا مقدسی و رونمایی از «نشان قلم مقدس؛ روزنامه نگار تراز انقلاب اسلامی» با گرامیداشت آغاز دهه فجر گفت: اینکه در نخستین روز دهه فجر و در میان جشنواره های متعدد هنری، با ابتکار معاونت مطبوعاتی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ شاهد برپایی رویدادی با رویکرد ادای دین به جامعه نجیب رسانه ای کشور هستیم اتفاق مبارکی است.

وی افزود: در میان برپایی برنامه های متنوع فرهنگی هنری، جای چنین برنامه ای با یاد روزنامه نگار برجسته ای همچون مرحوم رضا مقدسی خالی بود که امیدواریم نشان «قلم مقدس» طی سال های آینده به جریانی سازنده در عرصه روزنامه نگاری کشور تبدیل  شود.

وی یادآور شد: بررسی های تاریخی نشان می دهد برخلاف بدبینی برخی نسبت به روزنامه نگاری دهه های قبل از انقلاب اسلامی، از همان سال های آغازین روزنامه نگاری در ایران می توان روزنامه نگاران امین، برجسته و خیرخواه نسبت به مسائل جامعه را یافت که با رویکردهای مختلف قلم زده اند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تاثیر انقلاب اسلامی بر روزنامه نگاری کشور گفت: انقلاب اسلامی رسانه و روزنامه نگاری را همچون سایر حوزه ها متحول کرد و این تحول بنیادین، چند نسل مهم از روزنامه نگاران را به جامعه معرفی کرد.

وی درباره مرحوم رضا مقدسی گفت: مقدسی از رویش های دهه های پس از پیروزی انقلاب اسلامی بود که در دوره کوتاه فعالیت خود، خوش درخشید.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تلاش مرحوم مقدسی برای تعریف روزنامه نگاری تراز انقلاب اسلامی گفت: تراز روزنامه نگاری انقلاب اسلامی بسیار فاخر است چون اصول حرفه ای روزنامه نگاری و اصول اعتقادی به جریان حاکمیت دین در عرصه اجتماع را در دل خود دارد و مرحوم مقدسی توانست این دو مسئله را در فعالیت خود تجمیع کند.

وزیر فرهنگ با اشاره به گسترش فعالیت معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ از عرصه مکتوب به مجازی گفت: امروز با پدیده های تازه ای در عرصه روزنامه نگاری روبرو هستیم و معرفی نمادهایی چون رضا مقدسی می تواند در این عرصه ها جریان ساز باشد.

گفتنی است، در این مراسم نخستین نشان «قلم مقدس» به خانواده مرحوم رضا مقدسی اهدا شد و با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تعدادی از پیشکسوتان عرصه روزنامه نگاری و عکاسی خبری تجلیل شد.