preloader-matrix

بنیاد رودکی می تواند پایگاه مهمی برای اجراهای آنلاین هنری باشد/ افتتاح آرشیو هنر ایران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه امروز هیات امنای بنیاد فرهنگی هنری رودکی با بیان اینکه این بنیاد می تواند به عنوان پایگاه مهمی برای اجراهای آنلاین در حوزه های مختلف هنری از جمله موسیقی، نمایش و … باشد، گفت: کرونا شرایط خاصی را بر عرصه های مختلف فرهنگی و هنری کشور حاکم کرده و بنیاد رودکی نیز متاثر از این شرایط شده است و شاید اگر این شرایط نبود اتفاقات بهتری در این حوزه می افتاد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی افزود: توجه به اینکه چگونه تهدیدها را به فرصت تبدیل کنیم ضروری است. در یک سال و نیم گذشته اتفاقاتی افتاده که در آینده ثمرات آن مشخص می شود و اجراهای آنلاین بخشی از این اتفاقات است که در بستر فضای مجازی صورت گرفت و این موضوع فرصتی را فراهم کرده که بنیاد رودکی تجربه های یک سال و نیم گذشته اش در این زمینه را وسعت و توسعه بدهد.

وی ادامه داد: بنیاد فرهنگی هنری رودکی در داخل کشور دارای اعتباری است و در خارج از کشور هم می تواند این اعتبار را کسب کند و به عنوان یک پایگاه مهم اکران آنلاین برنامه های هنری در حوزه های مختلف موسیقی، نمایش و … در فضای مجازی باشد و چشم اندازی که در تجربه اجراهای آنلاین در این بازه زمانی داشته است قابل توجه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: یکی دیگر از اعتباراتی که بنیاد رودکی دارد شخصیت هایی است که به این حوزه اشراف دارند و به این بنیاد به واسطه همکاری منزلت می دهند و در فضای مصرف و تولیدکنندگان داخلی و خارجی ارتقا پیدا می کند و شوراهای ارکستر و آموزش این بنیاد هم با همین نگاه ایجاد شده است. بنابراین این موضوع خیلی مهم است که این حس ایجاد شود که در فضای بنیاد رودکی فقط مجموعه اداری کار نمی کند و مدیریت علمی و برنامه ریزی آن در سطح کلان ترکیبی از اقدامات اداری  و حضور پیشکسوتان هنر است.

وی از دیگر اعتباراتی که این بنیاد می تواند داشته باشد و به عنوان بخشی از نشان و برند آن به شمار آید را مرجعیت اطلاعاتی آن برای پشتیبانی از عرصه هنر برشمرد و افزود: اینکه هر چقدر مرجعیت اطلاعاتی و حمایتی بنیاد رودکی ارتقا یابد در نقش و نشان آن تاثیر خواهد داشت. به عنوان مثال آرشیو ملی هنر این بنیاد که پیش از این جلسه افتتاح شد یکی از اقدامات این بنیاد در راستای ارتقای مرجعیت اطلاعاتی است.

صالحی در ادامه گفت: فرصت دیگری که در ایام شیوع کرونا پدید آمد صیانت از مکان و هویت های بصری بنیاد رودکی است که در ایام نیمه تعطیل و کرونایی در یک سال و نیم گذشته فراهم شد و می توان گفت به نقطه قابل قبولی در صیانت از هویت های بصری بنیاد رودکی رسیده ایم.

وی در عین حال تصریح کرد: این هویت ها امانت ملی است و همانطور که در برگشت امانت های شخصی همیشه تاکید داشته و داریم در حفظ و صیانت از امانت های ملی باید اهتمام بیشتری داشت زیرا حق الناس به شمار می آید و بنیاد رودکی در این زمینه شرایط نسبتا خوبی پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: بنیاد فرهنگی هنری رودکی با دیگر موسسات هنری کشور تفاوت دارد و این تفاوت این است که بتواند هم در تولید اثر و محصول و هم ارتقای مهارت و آموزش، سطح متفاوت تری را عرضه کند و از دیگر موسسات هنری کشور سطحی بالاتر از حد متداول ارائه دهد.

وی افزود: دو نگاه می تواند به بنیاد رودکی باشد. نگاه اول اینکه کارهایی از حد متوسط به بالا ارائه دهد و این نگاه را بپذیرد و یا در نگاه دوم کارهایی در حد اعلا ارائه و عرضه کند؛ بنابراین دو نوع حمایت و برنامه ریزی را می طلبد.

در ابتدای این جلسه گزارشی از مجموعه اقدامات و فعالیت های این بنیاد و همچنین گزارش مالی این بنیاد در سال ۹۹ ارائه شد.

همچنین افضلی مدیرعامل بنیاد فرهنگی هنری رودکی گزارشی از مجموعه اقدامات این بنیاد ارائه کرد.

وی گفت: تولید آثار فاخری از جمله علمدار (در رثای حضرت قمر بنی هاشم) و نمایش سرباز از جمله این تولیدات در سال ۹۹ است.

افضلی ادامه داد: در حوزه تولیدات و اجراهای ارکسترال می توان به ارکستر سبکبال و همچنین قطعه مادر و دلشدگان اشاره کرد.

وی تولید و انتشار محصولات هنری بین المللی را از دیگر اقدامات این بنیاد در سال ۹۹ برشمرد و افزود: فعالیت های آموزشی، اجرای آثار نمایشی، اجرای پرفورمنس درباره شهید سلیمانی، برگزاری همایش ها مانند مراسم کنگره یتیم و بزرگداشت استاد محقق، برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی، برگزاری نمایشگاه های تخصصی آثار و محصولات هنرمندان و فعالان حوزه هنر، مشارکت برای تولید و عرضه آثار و … از دیگر اقدامات این بنیاد در سال ۹۹ است.

افضلی در بخش دیگری به طرح های راهبردی این بنیاد هم اشاره کرد و گفت: تشکیل شوراهای هنری ارکسترها، تشکیل شورای عالی آموزش هنری، تهیه و اجرای طرح هویت بصری جامع بنیاد، آرشیو ملی هنر، ایجاد سالن حرفه ای تمرین موسیقی، تهیه و تدوین سند راهبردی، ساماندهی موسسات و مراکز وابسته و فعالیت های عمرانی از جمله طرح های بنیادی این بنیاد است.

وی ادامه داد: احیای کارگاه دکور رودکی، توسعه و بهره برداری بهینه از فضای های هنری و مشارکت در بهره برداری بهینه از پهنه رودکی از جمله اقدامات مهم بنیاد رودکی است.

در بخش دیگری از این جلسه برنامه و بودجه سال ۱۴۰۰ بنیاد فرهنگی هنری رودکی بررسی شد.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در این جلسه به بخشی از اقدامات فرهنگی و هنری که از سوی بنیاد فرهنگی و هنری رودکی در سال ۹۹ صورت گرفته اشاره کرد و گفت: اپرای عروسکی خواجوی کرمانی در سال ۹۹ آغاز به کار کرد و این اپرا در راستای گرامیداشت مفاخر کشور و همچنین تکریم و پاسداشت زبان فارسی است.

سیدمجتبی حسینی افزود: تولیدات موسیقایی هم در سال ۹۹ از سوی این بنیاد صورت گرفت که آلبوم های نسیم نوروزی و بخارا از جمله این تولیدات است.

در این جلسه ساختار جدید تشکیلاتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی پیشنهاد شد و مقرر شد با حضور اعضای هیات امنا بررسی های بیشتری برای تصویب نهایی صورت بگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به طرح پیشنهادی ساختار تشکیلاتی بنیاد فرهنگی هنری رودکی، تاکید کرد: چابک سازی و کوچک سازی در این طرح باید مورد توجه قرار بگیرد.

در حاشیه این جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آرشیو ملی هنر را افتتاح کرد و از بخشی از اقدامات سخت افزاری و عمرانی این بنیاد بازدید و در جریان روند عملیاتی این اقدامات در یک سال گذشته قرار گرفت.

در این بازدید گزارش جامعی از اقدامات عمرانی با هدف تبدیل تهدید تعطیلی تالارها به فرصت مرمت و بازسازی ارائه شد.

همچنین آرشیو هنر ایران در  ساختمان اداری بنیاد رودکی افتتاح شد.

تاسیس این آرشیو از ماموریت های بنیاد رودکی است که پس از سال ها این مأموریت عملیاتی شده است.

این مجموعه با جمع آوری آثار فرهنگی هنری، نگهداری و حفاظت از آن ها، پردازش اطلاعات و اطلاع رسانی محتواهای فرهنگی هنری در بنیاد رودکی تشکیل شده است.

در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره نوع دسترسی کاربران، چشم انداز پیش بینی شده آرشیو برای پژوهشگران عرصه فرهنگ و هنر و هنرمندان توضیحاتی ارائه شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیات همراه همچنین از مراحل بازسازی و تکمیل سالن استاد دهلوی در طبقه پنجم ساختمان بنیاد رودکی بازدید کردند و مجری پروژه توضیحاتی را ارائه داد.

سالن  استاد دهلوی،  با هدف تمرین گروه‌های ارکسترال و اجراهای محدود با در نظر گرفتن استانداردهای جهانی آکوستیک متناسب با فعالیت‌های ارکسترال، در طبقه پنجم تالار وحدت به مساحت  ۳۳۱ متر مربع  در حال ساخت است .

این پروژه حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش بینی می‌شود از ابتدای شهریور مورد بهر‌ه‌برداری قرار گیرد.

 در حاشیه این بازدید همچنین تازه های انتشارات این بنیاد در حوزه های ادبیات، موسیقی و رسانه معرفی شد..