preloader-matrix

برگزاری رویداد «روایت سرباز» / تجلیل از منتخبان دومین جایزه هنری بنیاد رودکی

در مراسمی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده شهید سردار حاج قاسم سلیمانی، از برگزیدگان رویداد سرود «روایت سرباز» تجلیل شد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی، رویداد سرود «روایت سرباز، دومین جایزه هنری بنیاد رودکی در بزرگداشت سومین سالگرد شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی با اعلام هفت گروه برگزیده سرود منتخب سراسر کشور از میان ۵۵ اثر شرکت‌کننده توسط ۳۴ گروه شرکت‌کننده در این رویداد، در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این  رویداد، بخشی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با خانواده شهید سلیمانی توسط مجری برنامه قرائت شد.

سه سرود از گروه‌های طاها و مصباح الهدی از استان فارس و گروه موعود از شهرستان دلیجان استان مرکزی اجرا شد.

در ادامه با حضور زینب و رضا سلیمانی فرزندان شهید حاج قاسم سلیمانی، حمیدرضا مقدم‌فر رییس ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی و جمعی از فرزندان شهدای مدافع حرم فاطمیون از پی‌نمای کتاب «از چیزی نمی‌ترسیدم» زندگینامه خودنوشت شهید سلیمانی که مناسب گروه سنی نوجوان است رونمایی شد.

پس از این بخش، گزارش تصویری از رویداد سرود «روایت سرباز» پخش شد و در ادامه گروه نسیم رحمت از استان تهران به عنوان چهارمین گروه، سرود خود را اجرا کرد و سپس سرود گروه ندای ثامن از استان تهران و گروه الانوار الهدی از استان قم اجرا شد.

در ادامه پس از شعرخوانی میلاد عرفان‌پور با موضوع سردار سلیمانی، هفتمین گروه سرود برگزیده این رویداد با عنوان رسا از استان تهران اجرا داشت.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این رویداد با اشاره به اینکه امروزه با اتکا به مکتب حاج قاسم باید با استفاده از زبان هنر عظمت این سردار بزرگ را روایت کرد گفت: بخش‌های مختلف وزارت فرهنگ ارشاد و اسلامی این روزها برای تجلیل از شخصیت آسمانی حاج قاسم مشغول فعالیت‌های ارزشمند هنری هستند زیرا شخصیت این شهید برزگوار به قدری دارای جذابیت است که اهالی فرهنگ و هنر ناخودآگاه نسبت به تولید آثار هنری راغب می شوند.

اسماعیلی با اشاره به زندگی و شهادت حاج قاسم سیمانی گفت: با گذشت روزها و سالها، عظمت وجودی شهید سلیمانی بیشتر عیان می‌شود و این خصلت شهادت، جهاد و مبارزه است که شهادت یک حیات دوباره و شاید دوره پرشکوه‌تری برای شهید رقم می‌زند.

وی ادامه داد: برای بسیاری از فرزندان دهه هفتاد تا نود روایت برخی از شخصیت‌های دفاع مقدس به مانند یک اسطوره بدل شده بود که می بایست دائم این شخصیت‌ها را در ذهن خود تصور می‌کردند اما سیره، سلوک و سیمای حاج قاسم همه آن اسطوره ها را تجسم واقعی بخشید.

وزیر فرهنگ شهید حاج قاسم سلیمانی را سیدالشهدای مقاومت و عصاره شهدای چهار دهه انقلاب اسلامی دانست و گفت: حیات طیبه این شهید بزرگوار و حماسه هایی که آفرید به سان گنجینه ای ارزشمند برای تولیدات فرهنگی و هنری است تا از رهگذر مانایی هنر، نسل امروز و آینده با وجوه مختلف شخصیت ایشان آشنا شوند.

اسماعیلی با اشاره به خلق آثار متعدد هنری درباره شهید سلیمانی گفت: مشاهده مرام و سلوک حاج قاسم ذوق هنری هزاران هنرمند را به جوشش درآورده تا بدون هیچ گونه سفارش، آثاری فاخر درباره ایشان تولید شود.

اسماعیلی با یادآوری سخنان رهبری معظم انقلاب درباره شهید سلیمانی گفت: ایشان از شخصیت و شهادت حاج قاسم به عنوان یک مکتب یاد کردند و مکتب در فرهنگ دینی ما برای رخدادهای خاص چون عاشورا به کار می رود.

وی ادامه داد: مکتب عاشورا هنرهای خاص خود همچون تعزیه را پدید آورد و مکتب انقلاب اسلامی موجب خلق سرودهایی چون سلام فرمانده و واکنش های میلیونی در ایران و جهان اسلام شد. امروز هم شاهد شکل گیری گستره وسیع آثار هنری ذیل مکتب پربرکت حاج قاسم هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره فعالیت همه جانبه دشمنان برای تضعیف نظام اسلامی گفت: شجره طیبه نظام اسلامی با عبور از شرایط دشوار در حرکت به سوی قله است و ان شاالله در جهاد سخت امروز هم پیروز خواهد شد. امروز در معرض انواع جنگ‌ها و هجمه‌ها بر علیه انقلاب اسلامی هستیم اما مکتب امام مانند چشمه نور است که دشمن نمی‌تواند با این انقلاب اسلامی مبارزه کند. امروز با حضور یک رئیس جمهور انقلابی که خود را سرباز رهبر انقلاب و مردم ایران می‌داند مسیر سخت را طی می‌کنیم.

در پایان این مراسم جوایز هفت گروه سرود برگزیده رویداد سرود «روایت سرباز»، دومین جایزه هنری بنیاد رودکی اهدا شد.

 انتهای پیام