preloader-matrix

اهتمام ایران و آذربایجان به گسترش تعاملات فرهنگی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با همتای آذربایجانی خود، گفت: سفر وزیر فرهنگ آذربایجان به ایران، آغاز فصل نوینی در گسترش ارتباطات تاریخی، فرهنگی و تمدنی مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است.
به گزارش روابط‌عمومی و امور بین‌الملل بنیاد رودکی به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی،وزیر فرهنگ در نشست خبری مشترک با آنار کریم اف وزیر فرهنگ آذربایجان که عصر امروز، دوشنبه در تالار وحدت برگزار شد، با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی مشترک دو‌ کشور ایران و آذربایجان گفت: در دیداری که امروز صورت گرفت دو طرف بر علاقه خود برای انجام فعالیت‌های مشترک در حوزه‌های مختلف فرهنگی، هنری، سینمایی، تجسمی، شعر و ادبیات به دلیل تاریخ و فرهنگ مشترکی که بین دو کشور وجود دارد، تاکید داشتند.
وی رابطه ایران و آذربایجان را رابطه‌ای خویشاوندی دانست و تاکید کرد: رابطه ایران و آذربایجان فراتر از یک رابطه‌ همسایگی و همجواری است و ما با هم خویشاوند هستیم؛ بنابراین هر چیزی که مانع پیشرفت روابط باشد را کنار خواهیم زد چرا که اشتراکات فرهنگی و مشاهیر مشترک تاریخی در میان دو کشور وجود دارد که همگی می‌تواند باعث پیوند بیشتر باشد.
وزیر فرهنگ کشورمان سفر آنار کریم اف را آغاز فصل نوینی در گسترش ارتباطات تاریخی، فرهنگی و تمدنی مشترک جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان دانست و افزود: در آینده‌ای نزدیک در قالب یک تفاهم‌نامه مشترک فرهنگی همه این موارد را ذکر خواهیم کرد و تلاش خواهیم داشت سطح این روابط گسترش یابد.
اسماعیلی به علاقه خود و همتای آذربایجانی برای ادامه سفرهای فرهنگی مشترک اشاره کرد و گفت: ما هر دو بر انجام برنامه‌های فرهنگی مشترک همچون برپایی نمایشگاه کتاب، جشنواره‌های فیلم و ساخت آثار سینمایی در مورد مشاهیر و سایر مواردی که در پیشرفت روابط تاریخی کشور موثر باشد، هم نظر بودیم و امیدواریم این سفر و دیدارهایی که وزیر محترم آذربایجان در ایران خواهند داشت بتواند زمینه‌ساز این گام بلند باشد و اراده‌ دوطرف را برای گسترش روابط افزایش دهد.
آنار کریم اف وزیر فرهنگ آذربایجان نیز در این دیدار ضمن قدردانی از میهمان‌نوازی همتای خود در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با توجه به روابط مناسب میان دو کشور بسیار امیدوارم تا  صفحه‌ جدیدی از تعاملات فرهنگی بین ایران و آذربایجان شکل بگیرد.
وی ادامه داد: ما نیز همانند همتای ایرانی معتقدیم که روابط دو کشور فراتر از دوستی و همسایگی است و‌ می‌تواند بیش از گذشته گسترش یابد.
وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان هدف از سفر به ایران را در کنار همکاری‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی، گسترش همکاری‌های فرهنگی بیان کرد و گفت: ظرفیت‌های بسیاری در دو کشور وجود دارد که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه روابط فرهنگی شود که از این میان می توان به فعالیت هایی چون برپایی نمایشگاه‌ کتاب، برگزاری هفته‌های فرهنگی، حفظ آثار تاریخی مشترک و برگزاری هفته‌های فیلم اشاره کرد.
وی در پایان این دیدار گفت: از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر به کشور آذربایجان دعوت می کنم و امیدوارم سفر ایشان‌ به آذربایجان زمینه‌ساز امضای تفاهم‌نامه و منجر به تقویت روابط فرهنگی و هنری دو‌ کشور شود.
 گفتنی است، وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان که پیش از ظهر امروز وارد تهران شده بود، مورد استقبال حجت الاسلام محمدمهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و علی علیزاده سفیر جمهوری آذربایجان در تهران قرار گرفت.
همچنین وزیر فرهنگ جمهوری آذربایجان در بدو ورود به تهران با حضور در مرقد مطهر حضرت امام خمینی (ره) با اهدای گل به مقام شامخ بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کرد.