اخبار بنیاد رودکی

وزارت فرهنگ پای کار رشد نرخ فرزندآوری است/آئین های دینی و محلی به عنوان سنگر فرهنگی در کشور است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست سراسری مدیران ارشد این وزارتخانه با اشاره به اهمیت موضوع افزایش جمعیت گفت: وزارت فرهنگ پای کار رشد نرخ فرزندآوری است.

ادامه مطلب »
کنسرت امین بانی در تاریخ 20 تیرماه 1402 در تالار وحدت برگزار شد .
اخبار بنیاد رودکی

برای ترویج خانواده پاک از همه عرصه‌های فرهنگی و هنری استفاده می‌کنیم/ «حوا» به فهرست جشنواره‌های بین‌المللی کشور اضافه می‌شود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که بنای اولیه، اصلی، مهم و اساسی انقلاب اسلامی تحکیم بنیان‌های خانواده است، گفت: از همه عرصه‌های فرهنگی و هنری برای ترویج خانواده پاک و انسانی استفاده می‌کنیم و در همین راستا نیز جشنواره فیلم «حوا» به فهرست جشنواره‌های بین‌المللی کشور اضافه خواهد شد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

برآورده شدن بخش مهمی از انتظارات و توقعات تحولی وزارت فرهنگ در برنامه هفتم توسعه

محمد مهدی اسماعیلی با بیان اینکه بخش مهمی از انتظارات و توقعات تحولی وزارت فرهنگ در برنامه هفتم توسعه لحاظ شده است، گفت: با تصویب نهایی برنامه هفتم توسعه، اتفاقات و تحولات مهمی در حوزه‌ فرهنگی و هنری کشور رخ خواهد داد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

دعوت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مردم برای شرکت در راهپیمایی روز قدس

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بیانیه ای با دعوت از احاد مردم ایران و اهالی فرهنگ، هنر و رسانه برای حضور در راهپیمایی روز جهانی قدس بر حمایت از مردم ستم دیده فلسطین آورده است:روز قدس میراث هویت بخش امام راحل عظیم الشان ما و نماد ایستادگی و مقاومت در برابر باطل اندیشان است.

ادامه مطلب »
اخبار

به دنبال گسترش تعاملات فرهنگی و هنری با کشورهای دوست و مسلمان هستیم

محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی قرآن کریم همزمان با سی امین سال برپایی خود، به رویدادی کم نظیر در حوزه قرآن و عترت بدل شده، خاطرنشان کرد: چنین رویدادی فضای خوبی برای گسترش همکاری‌های متقابل میان کشورهای مسلمان به شمار می‌رود و می تواند زمینه مناسبی برای ارتقای تعاملات مشترک در سایر حوزه های فرهنگی و هنری فراهم کند.

ادامه مطلب »
اخبار

انقلاب اسلامی نگاه نو و متعالی درباره فعالیت اجتماعی بانوان عرضه کرد/ بازی های بین المللی نوروز بانوان نشان دهنده جایگاه بالای زنان در جامعه دینی است

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به نظریه مترقی به فعالیت های اجتماعی بانوان گفت: حضور مقتدرانه بانوان ورزشکار کشورهای مختلف در ایران اسلامی در شرایطی که دشمن تلاش می کند با تروریسم رسانه ای یک جامعه متحجر از جامعه پیشرفته ایران اسلامی نشان دهد، جای بسی افتخار است.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

رییس جمهور به دومین آیین هفته بزرگداشت حکیم نظامی پیام داد

پیام آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رییس جمهور کشورمان به دومین آیین هفته بزرگداشت حکیم نظامی از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم روز بزرگداشت حکیم نظامی در تالار وحدت قرائت شد.

ادامه مطلب »
اخبار

حکیم نظامی موجب وحدت ایران با کشورهای حوزه تمدنی است/ به دنبال بازگشت انجمن مفاخر به رسالت‌های واقعی هستیم

محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه شخصیت های بزرگی چون حکیم نظامی موجب وحدت و احترام ایران با دیگر کشورهای حوزه تمدنی است، گفت: حکیم نظامی متعلق به ایران فرهنگی بزرگ با تمدنی چند هزار ساله است که وقتی با اسلام پیوند خورد چنین بزرگانی را پرورش داد.

ادامه مطلب »
اخبار

فضای لازم برای ارتقای شغلی بانوان کارمند وزارت فرهنگ فراهم می شود

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به مطالبات و انتظارات بانوان کارمند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: هر اندازه استعداد و ظرفیت در کارمندان زن باشد به همان اندازه امکان رشد و تعالی شغلی و حضور پررنگ تر بانوان را فراهم خواهیم کرد.

ادامه مطلب »
اخبار

نوشته وزیر فرهنگ در فضای مجازی پس از افتتاح پرشور جشنواره موسیقی فجر

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ در جدیدترین یادداشت‌ خود در برنامه کاربردی روبیکا ضمن انتشار فیلمی از روز نخست سی و هشتمین دوره جشنواره موسیقی فجر نوشت: در جشنواره امسال اهتمام ویژه ای به تقویت سرودهای انقلابی صورت گرفته است.

ادامه مطلب »
اخبار

بیانیه مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه سالروز پیروزی انقلاب اسلامی

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آستانه چهل و چهارمین سالروز پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی در بیانیه ای با دعوت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه برای حضور در راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» عصاره خواسته ها و مبارزات تاریخی ملتی بود که بر اساس تعالیم اسلامی و برگرفته از هویت ایرانی اسلامی مسیر روشن آینده ایران را ترسیم کرد تا به جهانیان ثابت شود که ما می‌توانیم.

ادامه مطلب »
اخبار

تنظیم لایحه نوسازی صنعت چاپ الزامی است/ صنعت چاپ از مصادیق اصلی صنایع فرهنگی به شمار می رود/ نمادهای هویتی چون زبان فارسی باید در این صنعت مورد توجه قرار گیرد

محمدمهدی اسماعیلی با بیان اینکه تنظیم لایحه نوسازی صنعت چاپ الزامی است، گفت: صنعت چاپ و بسته‌بندی از حوزه های مهم در صنایع فرهنگی و ویترین اصلی حوزه پیشرفت کشور به شمار می‌رود که می بایست نمادهای فرهنگی چون زبان فارسی در این صنعت مورد توجه ویژه قرار گیرد.

ادامه مطلب »
اخبار

رونمایی از آلبوم «سربازنامه» در وصف سردار دلها

آلبوم فاخر موسیقایی «سربازنامه» در وصف شهید سپهبد قاسم سلیمانی با صدای پرواز همای، خواننده سرشناس کشورمان در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی امشب طی مراسمی با حضور معاون اول رئیس جمهور، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و خانواده این شهید بزرگوار در تالار وحدت تهران رونمایی شد.

ادامه مطلب »
اخبار

ماموریت شورای عالی انقلاب فرهنگی، حفظ و ارتقای فرهنگ انقلاب اسلامی است

رئیس جمهور در آیین سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: طبق تاکید مقام معظم رهبری عدالت بسیار مهم است و در بحث آموزش هم باید دیده شود چون در فرهنگ اسلامی بعد از توحید مفهومی به گستردگی مفهوم عدالت نیست.

ادامه مطلب »
اخبار

نهضت خودکفایی کاغذ مساله راهبردی در دولت مردمی است

محمدمهدی اسماعیلی با تاکید بر این که خودکفایی کاغذ مساله راهبردی در دولت مردمی است و با جدیت پیگیری می شود، گفت: در راستای سفرهای استانی به استان های فارس، خوزستان و… شاهد ظرفیت های خوبی برای تولید کاغذ داخلی بودیم که با تجمیع تمامی ظرفیت ها، نهضت خودکفایی کاغذ بطور کامل تحقق خواهد یافت.

ادامه مطلب »
Uncategorized @fa

برگزاری آیین ملی بزرگداشت روز کتاب با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت

آئین ملی بزرگداشت روز کتاب، کتاب خوانی و کتاب‌داری با حضور آیت‌الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و جمعی از مسئولان و مدیران فرهنگی کشور و برگزیدگان هفته کتاب در تالار وحدت برگزار شد.

ادامه مطلب »
اخبار

عزم ایران و تاجیکستان برای گسترش تعاملات فرهنگی

محمدمهدی اسماعیلی با اشاره به گشایش هفته فرهنگی تاجیکستان در ایران گفت: گسترش روابط فرهنگی دو کشور در دستور کار دولت مردمی قرار گرفته است و بر همین اساس به زودی هفته فرهنگی ایران در تاجیکستان برگزار می شود.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

تغییر در برنامه اجرای «همراه با خاطره‌ها»

بنیاد رودکی با تغییر کنسرت «همراه با خاطره‌ها» به رهبری استاد مجید انتظامی با ارکستر ملی ایران، از تغییر زمان اجرای این رویداد موسیقایی خبر داد؛ این تصمیم با توجه به عدم برگزاری سایر برنامه‌های کنسرت و موسیقی در سالن‌های موسیقی تهران گرفته شد.   

ادامه مطلب »
اخبار

هفتمین یادواره صلح با شعار صلح مقاومت و امید در برج آزادی تهران

همزمان با روز جهانی صلح و آغاز هفته دفاع مقدس هفتمین یادواره صلح، مقاومت، امید با حضور هنرمندان و شخصیت های فرهنگی هنری روز پنجشنبه ۳۱ شهریور ساعت ۱۱ در مجموعه فرهنگی هنری برج آزادی تهران افتتاح می‌شود.

ادامه مطلب »
Uncategorized @fa

تاکید بر توسعه روابط فرهنگی و هنری ایران و سوریه

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با لبانه مشوح وزیر فرهنگ سوریه از برپایی هفته فرهنگی ایران طی هفته های آینده در دمشق خبر داد و گفت: تفاهم نامه فرهنگی ایران و سوریه نیز در آینده نزدیک به امضا خواهد رسید.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

مجید انتظامی در نشست «همراه خاطره‌ها»: پس از ۱۰ سال به صحنه برمی‌گردم / عاشق دفاع مقدس بودم

مجید انتظامی در نشست رسانه‌ای رویداد موسیقیایی «همراه خاطره‌ها» جزییات این برنامه را که بعد از ۱۰ سال به رهبری وی برگزار می‌شود، تشریح کرد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

مأموریت جدید برای اعتلای ارکسترهای ملی ایران و سمفونیک تهران / انتخاب ۱۰ عضو شورای هنری ارکسترها و قدردانی از اعضای دوره گذشته

با انتخاب و معرفی اعضای جدید شوراهای ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران، از اعضای دوره گذشته این شوراها قدردانی شد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

اهتمام ایران و آذربایجان به گسترش تعاملات فرهنگی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری مشترک با همتای آذربایجانی خود، گفت: سفر وزیر فرهنگ آذربایجان به ایران، آغاز فصل نوینی در گسترش ارتباطات تاریخی، فرهنگی و تمدنی مشترک بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان است.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

حضور وزیر فرهنگ در نمایش هنرمندان موسسه خیریه بچه‌های باران

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، شب گذشته با حضور در تالار حافظ به تماشای اجرای گروه تئاتر بچه‌های باران نشست و فعالیت‌های هنری این هنرمندان دارای مشکل حرکتی و جسمی را تشویق کرد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

تکریم از مهدی افضلی در بنیاد رودکی / مسیر گام دوم، حرکت به سوی هنر متعالی؛ راهبرد مدیرعامل جدید

مراسم تکریم و تودیع مهدی افضلی و معارفه مجید زین‌العابدین، مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیرعامل بنیاد رودکی در تالار رودکی برگزار شد.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

تاکید وزیر فرهنگ بر صیانت از زبان فارسی / حدادعادل از فرصت‌ها و تهدیدهای زبان فارسی گفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی گفت: تصمیم داریم به‌طور جدی به وظایف قانونی خود در صیانت از زبان و ادب فارسی عمل و آن را از دیگر نهادها نیز مطالبه کنیم.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با وزیر فرهنگ لبنان: تاکید تهران- بیروت بر توسعه روابط فرهنگی و هنری

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر فرهنگ لبنان در دیداری، با اشاره به روابط و اشتراکات دیرینه فرهنگی و هنری، بر توسعه تعاملات و گسترش همکاری‌های دوجانبه فرهنگی و هنری تاکید کردند.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

جزئیات برگزاری آیین پاسداشت زبان فارسی و بزرگداشت فردوسی/ زنگ پاسداشت فارسی در تمام مدارس ایران نواخته می‌شود

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: زبان فارسی عامل همبستگی و هویت ملی ماست و دشمنان ایران با ایجاد تفرقه دشمن زبان و ادبیات فارسی هستند و سال‌ها و ماه‌های اخیر شاهد تحریفات رسانه‌ای دشمنان بوده‌ایم.

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

دونوازی نوازندگان ایتالیایی در تالار وحدت

با مشارکت سفارت ایتالیا در ایران و بنیاد فرهنگی هنری رودکی، کنسرت دونوازی گروه دوئت پائولو فرسو با حضور پائولو فرسو و مارکوباردوسیکا، روز دوشنبه ۲۳ اسفند ماه ساعت ۱۹ در تالار وحدت برگزار شد.
عکاس: گاتا ضیاتبری

ادامه مطلب »
اخبار

تکریم ایثارگران، خانواده شهیدان و راویان راهیان نور در روز بزرگداشت شهدا

آیین تجلیل و تکریم ایثارگران و خانواده معظم شهدای معاونت هنری و راویان راهیان نور همزمان با روز بزرگداشت شهدا با حضور محمود سالاری، معاون امور هنری وزیر ارشاد برگزار شد.

ادامه مطلب »
اخبار

رویداد گروه سازهای ایرانی بنیاد رودکی با عنوان «ساز نو سده»

رویداد موسیقایی گروه سازهای ایرانی بنیاد رودکی با عنوان «ساز نو سده»، شامگاه یکشنبه ۲۲ اسفند ماه به میزبانی وزارت امور خارجه در تالار وحدت اجرا شد. در این اجرا «حسین امیرعبداللهیان» وزیر امور خارجه، سفرا، روسای نمایندگی‌های سیاسی و سازمان‌های بین‌المللی مقیم تهران حضور داشتند.
عکاس: رها احمدی

ادامه مطلب »
اخبار بنیاد رودکی

جشن بزرگداشت شاعر پارسی برگزار شد/ نظامی گنجوی نشانه وحدت همه اقوام فارسی‌زبان و قله رفیع هنر اسلامی

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شامگاه جمعه ۲۰ اسفند در آیین بزرگداشت حکیم نظامی در تالار وحدت گفت: حکیم نظامی شاعری وحدت‌بخش میان همه اقوام فارسی‌زبان و از محورهای وحدت‌آفرین برای کسانی است که به اعتلای فرهنگ می‌اندیشند.

ادامه مطلب »