preloader-matrix

اجرای پنج گروه در اولین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر

پخش اجراهای این دوره جشنواره موسیقی فجر به‌صورت مجازی از سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ماه آغاز می‌شود.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر، در نخستین روز سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر اجرای پنج گروه موسیقی در فضای مجازی پخش می‌شود.

اجراهای گروه‌های ایستم، سوییت برای قیچک و قانون و کوئینتت زهی رسپینا، دوئت ویلا مادلنا (کشور اتریش)، کوارتت زهی نماد و ژاو سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌ بر اساس اعلام زمان‌بندی و در سایت‌های جشنواره موسیقی فجر، انجمن موسیقی ایران و تیوال پخش می‌شود.

ایستَم موسیقی نواحی کرمانجی/ سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌/ ساعت ۱۷

گروه هنرهای آئینی ایستَم با هدف احیای مراسم آیینی کردهای کرمانج، بر زنده نگه داشتن فرهنگ بومی و آداب‌ و رسوم این قوم شریف تأکید دارد و نمایش این خرده‌فرهنگ‌ها و بازی‌های محلی برای مخاطبان امروزی را محور فعالیت خود قرار داده است. این گروه در طول بیست سال فعالیت هنری خود در بسیاری از جشنواره‌های داخلی و خارجی حضور داشته است و شاهین علیزاده: رهبر گروه و نوازنده‌ی دایره/ مهرداد باغچقی: قُشمه هنرمندان حاضر در این گروه هستند.

سویت برای قیچک و قانون و کوئینتت زهی رسپینا/سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌/ ساعت ۱۸:۳۰

کوراتت زهى رِسپینا در سال ١٣٩۵ فعالیت هنرى خود را در راستاى اجرا و ضبط آثار آهنگسازان ایرانى و غربى آغاز کرد. از مهم‌ترین اهداف این گروه ایجاد فرهنگ شنیدارى جدیدی از طریق اجراى آثار کمتر اجراشده در ایران با رویکردى نو در انتخاب آثار موسیقى است. ازاین‌رو، نخستین اجراى جهانى آثار آهنگسازان ایرانى در اولویت اول این کوئینتت قرار دارد. رسپینا تا به امروز، رپرتوارى از آهنگسازان بزرگ و مهم غربی چون کلود دبوسى، دیمیترى شوستاکوویچ، پیتر ایلیچ چایکوفسکى و خیام میرزازاده را اجرا کرده است. همچنین، آثار آهنگسازان ایرانى چون مهران روحانى (براى اولین بار در ایران)، کارن کیهانى، آزاد حکیم رابط، محمدرضا تفضلى، فرزاد فضلى، نگین زمردى، صنم قرچه داغى، سمیرا واثقى نیا و سینا صدقى (نوشته‌شده براى کوارتت زهى رسپینا و اولین اجراى جهانى در فستیوال کلاسیک تا معاصر ۱۳۹۶) را به روی صحنه برده است. اولین آلبوم کوارتت زهی رسپینا با آهنگسازی کاوه میرحسینی، با نام «رازآلود»، در سال ۱۳۹۸ منتشر شد. این گروه از سال ١٣٩٨ پروژه‌ای با عنوان «ضبط آثار آهنگسازان ایرانی» را پی می‌گیرد که، در این راه، آثار متعددی را به‌منظور افزایش آرشیو شنیداری موسیقی مجلسی ایرانی ضبط کرده است. در این اجرا رسپینا، به‌صورت کوئینتت و با همراهی کمانچه و قیچک: شیما شاه‌محمدی/ قانون: صدا صدیفی/ ویولن: آرش اسدنژاد، آرمین قضاتی/ ویُلا: دانیال جورابچی/ ویولنسل: ارسلان علیزاده/ کنترباس: پورنگ پورشیرازی و به سرپرستی بهزاد عبدی به روی صحنه می‌رود.

دوئت ویلا مادلنا (اتریش)/ سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌/ ساعت ۲۰

نیکولا زاریچ، نوازنده‌‌‌ی آکاردئون، به‌ شیوه‌ نوازندگی پُرشور و هنرمندانه‌اش شهره است و فرانز اوبرتالر، نوازنده‌ی زبردست و پرتجربه‌ کلارینت و ساکسیفون را به تنوع آهنگسازی و ظرافت‌های نوازندگی‌اش می‌شناسند. این دو نوازنده‌ خبره، به سبب دوستی و نزدیکی حس و حال موسیقایی در کنار هم دوئوی «ویلا مادلنا» را تشکیل دادند. موسیقی این گروه، که حال ‌و هوایش کاملاً متأثر از محله‌ی کولی‌نشینان برزیلی و اجتماعی چندفرهنگی است، آمیزه‌ای است از ملودی‌ها پرقدرت که، از یک سو، با سرانگشتان پرشور این دو هنرمند نواخته می‌شود و از سوی دیگر، یادآور آوای لطیف، ظریف و مسحورکننده‌ موسیقی مجلسی است که از گوناگونی ضرب‌آهنگ و هارمونی گنجینه‌‌ی موسیقایی بی‌کران کشورهای دور از هم برمی‌خیزد.

اجرای دوئت ویلا مادلنا (اتریش) به‌صورت اختصاصی برای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر ضبط شده است.

کوارتت زهی نَماد/سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌/ ساعت ۲۱:۳۰

کوارتت زهی نماد به سرپرستی ستاره بهشتی (عضو هیئت علمی دانشگاه تهران) ویولن و با همراهی مازیار ظهیرالدینی: ویولن/ بابک کوهستانی: ویولن/ نوید حمیدی: ویولنسل در زمینه‌ موسیقی کلاسیک فعالیت می‌کند. هدف اصلی فعالیت‌های حرفه‌ای این گروه ارائه‌ی برنامه‌ای در سطح یک آنسامبلِ تأثیرگذار در کشور است.

گروه ژاو/ سه‌شنبه ۲۸ بهمن‌/ساعت ۲۳

گروه ژاو، در سال ۱۳۹۰ و در پیِ گرد هم آمدن چند دوست نوازنده و آهنگساز موسیقی و به‌منظور اجرای آثاری در زمینه‌ موسیقی ملّی ایرانی تأسیس شد. نخستین اجرای رسمی این گروه در آبان ماه ۱۳۹۱، با اجرای آثاری از استادان بنام بیگجه‌خانی، ورزنده و پشنگ کامکار در دستگاه شور، در کنار آثاری، به آهنگسازی سیاوش کامکار به روی صحنه رفت. نخستین آلبوم رسمی گروه، با نام «رو» در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ رونمایی شد و مورد توجّه و استقبال مخاطبین ژانر موسیقی سنّتی و اصیل ایرانی قرار گرفت. در سال ۱۳۹۵، گروه در مرکز فرهنگی Alibijaz واقع در منطقه پیکاردی کشور فرانسه، قطعاتی از این آلبوم را به آهنگسازی سیاوش کامکار و همچنین به همراه آثاری به آهنگسازی امین جهانگیری اجرا کرد. ژاو در نخستین و دومین دوره‌ی جشنواره‌ موسیقی کلاسیک ایرانی شرکت کره است. این گروه همچنین در سال ۱۳۹۷، آثار استاد هوشنگ کامکار را با همخوانی صبا کامکار اجرا کرد. در سال ۱۳۹۹ آلبوم دوم گروه به آهنگسازی استاد پشنگ کامکار و صدای سالار عقیلی منتشر شد.

سیاوش کامکار: سرپرست و نوازنده سنتور/ نوید نوروزی: خواننده/ امیرناصر رنجبر: کمانچه/ پارسا شرافتی: کمانچه/ صابر محمدی: کمانچه آلتو/ سامرند فقیه زاده: ویولنسل/ شادی رحمانی: سنتور/ محمدجواد محمدشاهی و نیریز کامکار: تار/ مرتضی مؤمنیان: تنبک/ احسان امامی و امیررضا نصیری: عود، اعضای گروه موسیقی ژاو را در این اجرا تشکیل می‌دهند.

اجراهای گروه‌های ایستم، سوییت برای قیچک و قانون و کوئینتت زهی رسپینا، کوارتت زهی نماد و ژاو در تالار رودکی ضبط شده است و دوئت ویلا مادلنا در کشور اتریش ضبط شده است.

اجراهای سی و ششمین جشنواره موسیقی فجر ۲۸ بهمن تا ۴ اسفند در سایت‌های fajrmusicfestival.com، nay.ir و tiwall.com پخش می‌شود.