preloader-matrix

آثاری که در نهمین روز جشنواره تئاتر فجر ۳۹ اجرا می‌شوند | تقدیم روز هشتم به شهید قدرت تقی‌زاده | گزارش مراسم رونمایی از نمایشنامه دکتر هاشمیان

یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه و هم‌زمان با نهمین روز برگزاری سی‌ و نهمین جشنواره تئاتر فجر نمایش‌هایی در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه‌ها و رادیویی اجرا می‌شوند.

به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر، امروز یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه هم‌زمان با روز نهمین این رویداد، مجموعه تئاتر شهر، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر و تالار حافظ میزبان اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

اجراهای صحنه‌ای

در مجموعه “تئاتر شهر” هم تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش “گرگاس‌ها یا روز بخیر ‌آقای وزیر” به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.

“تن‌ها” به کارگردانی علیرضا معروفی امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش “هماتون اپیدورال جن‌زده” به کارگردانی جواد صداقت خواهد بود و “راشومون” به کارگردانی رسول اونق هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

در “تئاتر مولوی” و در ساعت ۱۵ نمایش “ریبوت” به کارگردانی امیرحسین آژیر ارشد اجرا می‌شود.

تماشاخانه “ایرانشهر” هم در دو سالن “دکتر ناظرزاده” و “استاد سمندریان” میزبان آثار این دوره از جشنواره است. امروز در سالن ناظرزاده و در ساعت ۱۷ نمایش “ته بلیط” به کارگردانی علیرضا حمیدین روی صحنه می‌رود. ساعت ۱۹ هم نمایش “هار یا مردی که به هنگامه تولد هر دو دستش پر از خون بود” به کارگردانی افشین زمانی در سالن سمندریان روی صحنه می‌رود.

در تالار حافظ هم نمایش “نسخ” به کارگردانی امیرحسین غفاری در ساعت ۱۹ روی صحنه می‌رود.

نمایش‌های خیابانی

امروز یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه و در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵: ۳۰ تا ۱۸: ۳۰ در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های “#خودم شروع می‌کنم”، “V.A.R”،‌ “نبرد بام”، “روز آرمیتا” و “ترور آفتاب” اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ “ایران‌مال” هم در دو نوبت ۱۸: ۳۰ و ۱۹ دو نمایش “#خودم شروع می‌کنم” و “نبرد بام” اجرا خواهد شد.

“ایوان انتظار” مترو میدان ولیعصر (عج) هم امروز در ساعت ۱۱ میزبان اجرای نمایش “مضحکه در مضحکه” و پس از آن در ساعت ۱۱: ۳۰ میزبان نمایش “ترور آفتاب” خواهد بود.

دیگرگونه‌ها

نمایش “دموکراسی سفارشی” به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش “دیگرگونه‌ها” امروز در ساعت ۱۸: ۳۰ در باغ‌موزه قصر اجرا می‌شود.

نمایش “آنتروپی” به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود.

نمایش “تناسخ” به کارگردانی مهیار جوادی‌ها امروز ساعت ۱۵ به‌صورت گردشی اجرا خواهد داشت.

نمایش‌های رادیویی

امروز در بخش اجراهای رادیویی دو نمایش “چریکه” به کارگردانی مصطفی کولیوندی در ساعت ۱۶ و نمایش “پست بام” به کارگردانی طیبه صیدمحمدی در ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا خواهد شد.

تقدیم روز هشتم به شهید قدرت تقی زاده

در راستای تکریم و تقدیر از کادر درمان و سلامت کشور، اجراهای روز هشتم سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به شهید قدرت تقی زاده کمک بهیار بیمارستان بقیه‌الله تقدیم شد.

شاهد پیوند تئاتر و جریان اجتماعی جامعه هستیم

مراسم رونمایی از نمایشنامه دکتر هاشمیان شب گذشته (شنبه ۱۸ بهمن) پیش از اجرای نمایش “تترا کرومات” به کارگردانی محمدجواد صرامی در سالن استاد ناظرزاده تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد. در این مراسم که با حضور دکتر سید محمدرضا هاشمیان، فوق تخصص مراقب‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری، حسین مسافرآستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر، رضا بصیرت مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی، وحید لک و محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برگزار شد، صرامی کارگردان نمایش “تتراکرومات” درباره نگارش این نمایشنامه و حضور در جشنواره فجر گفت: نمایشنامه دکتر هاشمیان یک نمایشنامه کاملاً مستند است که نگارش آن ۶ الی ۷ ماه به طول انجامید. این نمایش که به بحران کرونا در و چالش‌های کادر درمان می‌پردازد قابلیت اجرا در سراسر کشور را دارد و امیدوارم گروه‌های نمایشی نیز بتوانند به‌خوبی از آن بهره ببرند.

وی ادامه داد: افتخار می‌کنم که یک پرستار هستم و هم‌زمان در حوزه تئاتر نیز به فعالیت هنری می‌پردازم. این نمایش به گوشه‌ای از چالش‌ها و مشکلات مدافعان سلامت در راه مبارزه با بیماری کرونا پرداخته است و خیلی خوشحالم که دکتر هاشمیان یکی از پزشکان متعهد و ایثارگر در این زمینه با من همکاری و مساعدت داشتند.

دکتر هاشمیان نیز در این مراسم با تشکر از همکاری اهالی ادب و هنر در همکاری با کادر درمان بیان کرد: اکثر دوستان و هنرمندان حامی پزشکان و پرستاران در خط مقدم مبارزه با این اپیدمی خطرناک بوده و هستند. این ضایعه‌ای که در یک سال اخیر گریبان همه ما را گرفت، کادر درمان در سراسر کشور را دچار چالش‌های فراوانی کرد.

وی تصریح کرد: امیدوارم این نمایش و کارهایی ازاین‌دست بتواند مظلومیت و تلاش‌های کادر درمان در مبارزه با این بیماری را برای مردم مشخص کند.

فوق تخصص مراقبت‌های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری افزود: هر کاری که مدافعان سلامت در این راه انجام می‌دهند درواقع صفحه‌ای است که در تاریخ این کشور به ثبت می‌رسد. خوشبختانه در این جشنواره نیز شاهد هستیم که با تلاش‌های انجام شده در این شرایط همچنان هنر زنده مانده است و جریان فرهنگی هنری در کشور ادامه دارد.

همچنین حسین مسافر آستانه دبیر سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر که در این مراسم حضور داشت، با بیان اینکه ما در مقطعی قرار داریم که شاهد پیوند تئاتر و جریان اجتماعی جامعه هستیم، عنوان کرد: خوشبختانه با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد و حمایت‌های انجام شده از تئاتر توانستیم در شرایط سالم و امنی برای عموم جشنواره را برگزار کنیم.

وی ادامه داد: در ابتدای شروع جشنواره دوستان ما در وزارت بهداشت لطف کردند و تست‌های رایگان از همه سالن‌ها و هنرمندان را برای ما انجام دادند که شرایط را برای برگزاری بهتر مهیا کرد.

مسافر آستانه با اشاره به سلامت روحی و جسمی جامعه در طول بحران کرونا تأکید کرد: در سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به‌نوعی پیوند میان سلامت روحی و جسمی را در جامعه فراهم کردیم و در راستای ارتقای کیفیت زندگی اجتماعی جامعه قدم برداشتیم.

وی همچنین با به فال نیک برشمردن حضور مدافعان سلامت در میان هنرمندان خاطرنشان کرد: امیدوار هستم که این جریانات در همه بخش‌های هنری ازجمله تئاتر ادامه داشته باشد و ما شاهد بازنمایی تلاش مدافعان سلامت و کادر درمان در قالب آثار نمایشی باشیم.

در این مراسم به‌رسم یادبود هدیه‌ای از طرف سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر به دکتر هاشمیان اهدا شد.

سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر فردا (دوشنبه ۲۰ بهمن) با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان می‌دهد.